Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı
12.5.2022 15:28
Bu Haberi Paylaş :

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, Türkiye Spor Yazarları Derneği Trabzon Şubesi’nde kahvaltıya katıldı.

TSYD Trabzon Şube Başkanı Selçuk Kılıç ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra basın mensuplarının da yer aldığı kahvaltı sonrası Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, basın toplantısı düzenledi.

Trabzon’da 18 ayı doldurduğunu belirterek sözlerine başlayan Avcı, “İş odaklı biri olduğum için yoğun akış içinde sizlerle çok iletişim halinde olamıyoruz. Kulübümüze ve bizlere verdiğiniz destekleriniz için teşekkür ediyorum. Siz de farkındasınız, geldiğimizde bir organizasyonu oluşturmaya çalışırken aynı zamanda bir sene sonrasının planlarını yapmaya başladık. Trabzonspor’un genetiğinde yarışmak vardır. Transfer sürecimde Trabzonspor’un güçlü ve güçsüz yanlarını içeren analizimi yönetim kurulumuza sundum. Sonrasında da transfer gerçekleşti. Geçtiğimiz sezon yedinci haftadan sonra milli takım arasıyla göreve başladık. Yaptığımız teknik analiz neticesinde takımımızın güçsüz yanlarını daha iyi hale getirebilmek için parçalı çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Oyuncu grubumuz buna son derece iyi cevaplar verdi. Adım adım yukarıya çıkan bir Trabzonspor oluşturmaya başladık. Bir ara yedide yedi yaparak yarışın içine kafamızı sokuyorduk. Bu arada da transfer planlaması, oyun felsefesi üzerine çalıştık. Uzun zamandır bu ligde yarışan bir teknik direktör olarak bu ligin nelere ihtiyacı olduğunu, Trabzonspor’un nasıl bir oyuna ihtiyacı olduğunun tespitini yaparak yola çıktık. Takımların planlarının belli olmadığı bir süreçte sezon başı kamp planlamasını üç ay evvelden yapmıştık. Erken yol almak, sezona iyi başlamak, sonuçlar almak, rakipleri fazla yaklaştırmadan, değişik oyunları oynayarak, bazen savunma, bazen hücum, bazen set, bazen geçiş yaptık, mekanizmalarda değişiklikler yaşadık. Sakatlıklar sebebiyle çok değişiklik yaptık. Sekiz sol bek kullanmak zorunda kaldık, orta sahada Hamsik’i kaybettik. Savunmanın merkezinde çok değişkenlikleri oldu ancak organizasyon bizi bazen oyun kalitesi düşük olsa da ayakta tuttu. Bu şehrin kodlarında bu var, daha iyi hale getirebilmek için daha büyük organizasyonlara ihtiyacımız var. Şampiyonluk bir sonuç, şampiyonluk sonrası daha büyümemizi gerekiyor. Uluslararası arenaya gidebilmek için organizasyonlara ihtiyacımız var. Umarım bu zaman içinde gerçekleşir. Trabzonspor’u her zaman yarışan, çok dalgalanmalar göstermeyen, oyuncu çıkartan, hedeflere giden, Avrupa’da yarışan bir takım haline getirebilmek için bu organizasyona ihtiyacımız olacaktır” dedi.

Organizasyonların tamamen profesyoneller tarafından yapılmasının doğru olacağını belirten Avcı, “Bu yapının da denetlenmesini düşünen birisiyim. Kulüpleri başkanlar, yöneticiler, temsili şeklinde temsil etmeleri gerektiğini ama işlerin tamamen profesyoneller üzerinden yapılması gerektiğini düşünenler tarafındayım. Bugün bu şehri, bu ülkeyi, bu futbolcuları ve gençleri son derece çok iyi biliyorum. Burası da büyük bir camia, organizasyonu her seferinde büyütmeye ihtiyacı var. Bu düşüncelerimi daha önce paylaştım. Altyapı organizasyonu, eğitim amaçlı yapılacak yatırım, tesisin içi pilot takım, genç oyuncuların içeride dışarıda kullanımı çok önemlidir. Kuralların nasıl gideceği, yabancı oyuncu oynatma sayısının nasıl şekilleneceği 8+3 mü yoksa 7+4 mü olacağı daha belli değil. Aynı zamanda bugün Trabzonspor’un şampiyonluğunda çok önemli yerli alt yapıda çıkmış oyuncular var. Oyuncuların beslenmesine kadar, kullandığı yağa kadar, her şeyin son derece elit bir oyuncuyu geliştirecek kadar olması için bu organizasyonun olması lazım. Ertuğrul bey ile paylaştım, hepsi bir anda olmaz ama zaman içerisinde olacaktır. Şampiyonluk sonuçtur ama içinde devamlı organizasyonu geliştirmek ve buraya daha sürekliliği olan katkılar sağlamak gerekir” diye konuştu.

Şehrin çok büyük enerjisi olduğunu söyleyen Avcı, “Bunu pozitife çevirmek istiyorum. Taraftarımızın bize sezon başından beri çok önemli destekleri oldu biz de desteklerine saha içinde cevap vermeye çalıştık. Kimseyle kavga etmeyen, rakibine saygı gösteren, oyuna saygı gösteren, hakeme saygı gösteren, taraftara saygı gösteren kültürü de oluşturmamız gerekiyor. Onun dışında sahanın içi benim ve ekibimin işi. 68-105 de her dışarıdaki senaryo ne olursa olsun hep güçlü oyunlar iyi oyuncularla oynanan bir takımı yaratmak amacındayız. Trabzon’un genetiğinde yarışmak vardır. Bugün şampiyon olduk. Önümüzde Şampiyonlar Ligi Play – off aşaması var. Sonrasındaki süre seni nere sürükleyecek onu bilmiyorsun. Mevcuttaki kadronun üzerinden doğru dokunuşlar yapıp saha içindeki oyunumuzu daha iyi hale getirip, daha iyi sonuçlar almak istioruz. Bu sene kimseyi yanaştırmadık, uzak gittik. Seneye bunun böyle olacağının garantisi yok. Daha yakın yarışlar olabilir. Onun içinde kavganın değil saygının içinde kalıp oyunu güçlü hale getirip yolumuza devam etmek istiyoruz” yorumunu yaptı.

Yeni sezon öncesi tüm planlamaların yapıldığını ifade eden Avcı, şunları söyledi: “Trabzonspor’un hangi tarihte sezona başlayacağı, hangi hazırlık maçlarını hangi tarihlerde oynayacağı, transferlerde nereye dokunacağının hazırlıkları yapılmış vaziyette. Yarışmak kolay değil. Bütçe dahilinde transferleri gerçekleştireceğiz. Bu adımları atıyoruz, hızlı mesafe kat ediyoruz. Hazırlıklarımızın hazır olduğunu düşünüyorum.”

Hafta sonu kupa töreninin yapılacağını hatırlatan Avcı, “Ben düzen adamıyım. Odamı düzenledik. O oda Trabzonspor teknik direktörünün odası. İçinde Trabzonspor tarihi var, Trabzonspor adına çıkan kitaplar, posterler var, boş çerçeveyi bu sene seçtiğimiz fotoğrafla dolduracağız” dedi.

Teknik direktörlüğün büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Avcı, şunları söyledi: “Trabzon’da daha fazla sorumluluk. Geldiğim gün müzeyi gezerken Özkan hoca aradı beni, her seminerde karşılaştırdık. Ahmet Suat Özyazıcı ile daha evvel karşılaşmıştık ona da iki defa ziyarette bulundum. Böyle büyük bir kulübün tarihinde yer almak büyük bir gurur. İşimi odaklı yapmaya çalışacağım. En iyi oyun mu en iyi maç mı? Oyunlar çok değişti. Bazen savunma, bazen hücum dedik. Çok olumsuz maçlar oynamadık. Hep bir standartta maçlar oynadık. Tek bir maç üzerinden saymak doğru olmayacaktır. Dengeli oyunlar oynandı, rakiplere göre değişiklikler oldu. Örneğin Adana Demirspor maçının ilk yarısı inanılmaz bir maçtı. Ben düşüş olduğunu düşünmüyorum. Biraz evvel ifade ettim, herkes çalışıyor ve plan yapıyor, bu başka bir boyutu. Mekanizmalarla çok oynadığın zaman organizasyonda tıkanıklık oluyor. Dorukhan’ı stoper, sağ bek yapıyorum. Bu mekanizmanın bozulduğu yerde sonuçların dalgalı olması doğal geliyor. 36 haftada iki mağlubiyet var. Gollerin dördü penaltıdan yenmiş bir tanesini kendi kalemize atmışız. Kalecimiz de iyi bir performans sergiledi. Hiçbir takım kazanarak gitmez. Dünyada örneği var. Son 10 yılda şampiyonluğa ambargo koşmuş Bayern Münih’i maçı izliyorum, topla oymada yüzde 70’e yüzde 30 geride. Bu şehir bunu kabul eder mi? Bu oyun artık öyle bir oyun değil. Yakaladı öne geçti. Güncel futbolda Trabzon gibi oynamanın karşılığını değişmeli.”

Takımdaki oyuncuların durumuyla ilgili de bilgi veren Avcı, “Djaniny ve Vitor Hugo sezon başında ayrılmak istedi, izin vermedim. Doğru iletişimle ikna oldular. Onlarla altı ay tekrarlarımız vardı. Yeni geleceklerle bir altı ay daha kaybedemezdim. Vitor sakatlandığında 'Şampiyonluk maçında burada olacağım' dedi, daha erken döndü. Djaniny de kaldığı ve şampiyonluğu yaşadığı için teşekkür etti, çok mutlu. Herkes şu anda çok mutlu. Nasıl bir duygu yaşadığımızı da bilmiyorum. Yorgunum ve daha farkında bile değilim. Cumartesi günü taraftarımızla birlikte daha net bir şekilde hissedeceğim. Altay maçında da taraftarlarımızın desteklerini, hayran kaldığımız, daha iyi hissettiren kutlamalarını görmek istiyoruz. Nwakaeme konusuna gelince çok seviyorum onu. Devam etmesinden yana olduğumu, o da ben de devam etmek istiyorum dedi. Bundan sonrasını başkan, yönetim kurulu ve onlar arasında gelişecek. Süreç zaten yönetim kurulu ile Tony arasında devam ediyor” dedi.

Her zaman saha dışı yerine saha içinde kaldığını belirten Avcı, “Sahanın dışına bugüne kadar çıkmadım çıkmayacağım. Sevgi ve saygının olduğu demeçlerini bu şekilde vermeye devam eden bazen canım yansa da bu duruşuma devam edeceğim. Bu oyunun iyileştirme gücü vardır. Oyunlar 24 saat sonra bitiyor. Bu konuşulanlardan hiçbirinin içine girmeyeceğim, girmek zarar vermiştir. Çocuklara topluma doğru örnek olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Şehirde taraftarlarımızla çeşitli diyaloglar yaşadığını anlatan Avcı, şunları söyledi: “Taraftarımız sezon başından beri nasıl mesaj verdiysek ona göre bize destek oldular. Enerjileri çok güzel. Kendileriyle yaşadığım güzel hikayeler var. Eşim ve çocuklarımla Çal Mağarası'na gittik. 50-60 metre gittik, karanlık. Biri bakıyor, 'Sen misin?' dedi. 'Benim' dedim. Trabzonsporluluğunu, bir de bana olan sevgisini anlattı. 'Hocam, Berat'ın yanı biraz boş kalmıyor mu?' dedi. Çok da samimi... 'Merak etme, çalışıyorum' dedim.”

Transfer çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Avcı, şunları söyledi: “Mevkilerle ilgili tespitlerimiz var. Sağ stoperde Ahmetcan’ı kullanmıştık. Peres sakatlandı, onun durumuna göre o mevkiye birine bakacağız. Yine sekiz ayrı sol bek kullanmak zorunda kalmıştım. Bu mevkilere öncelik vereceğiz. İzleme komitesiyle karşılıklı olarak her gün beraber çalışıyoruz”

Gelecek sezon planlamasında genç oyuncuların da yer aldığını belirten Avcı, “Pilot takım ve altyapıdan A takımda olanların dışında onları nasıl yarıştırabiliriz diye 2-3 aydır çalışmasını yapıyoruz. İhsan hocayla her gün konuşuyoruz. İsimler üzerinde çalışılıyor. Bugünlerde ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

BENZER HABERLER
U16 takımımız çeyrek finalde
U16 takımımız çeyrek finalde...
25.5.2022 14:50
U16 Elit Ligi Play-Off müsabakaları Ankara’da başladı. U16 takımımız son 16 turunda Altınordu ile karşılaştı....
haber detay
Olağan Divan Genel Kurul İlanı
Olağan Divan Genel Kurul İlanı...
24.5.2022 15:06
...
haber detay
Kayhan Karahasan'ı anıyoruz
Kayhan Karahasan'ı anıyoruz...
24.5.2022 10:19
24.05.1985 tarihinde aramızdan ayrılan kulübümüzün eski yöneticilerinden Kayhan Karahasan'ı rahmetle...
haber detay
Dünya şampiyonu sporcumuz Busenaz Sürmeneli Trabzon'a geldi
Dünya şampiyonu sporcumuz Busenaz...
23.5.2022 17:08
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın ardından ülkemizde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda da altın madalya...
haber detay
Bize New York da Trabzon
Bize New York da Trabzon...
23.5.2022 13:00
...
haber detay
Lütfettin Eyüboğlu'nu anıyoruz
Lütfettin Eyüboğlu'nu anıyoruz...
23.5.2022 09:22
23.05.1979 yılında aramızdan ayrılan kulübümüzün eski Disiplin Kurulu üyesi ve başkanı Lütfettin Eyüboğlu'nu...
haber detay
Atletimiz Rıdvan Taş ikinci oldu
Atletimiz Rıdvan Taş ikinci oldu...
22.5.2022 20:26
Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 2022 yılı faaliyet programında yer alan Dağ Koşusu Şampiyonası Gümüşhane...
haber detay
Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı'nın açıklamaları
Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı'nın...
22.5.2022 19:37
...
haber detay
Trabzonspor E-Bülten
Takımımızdan en son haber, duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için sen de kaydol!

Sosyal Medya

© 2021 Trabzonspor Kulübü Resmi Web Sitesi

www.trabzonspor.org.tr web sitesinde bulunan yazılı ve görsel içerik izinsiz
başka bir yayın organında yayınlanamaz.

TRABZONSPOR KULÜBÜ