FIFA başvurusuyla ilgili açıklama
9.3.2021 22:37
Bu Haberi Paylaş :

Değerli futbol ailesi;

Türkiye Futbol Federasyonu 1923 tarihinden beri FIFA’nın, 1962 yılından beri de UEFA’nın üyesidir ve bağlı olduğu FIFA ve UEFA düzenlemelerine uyma mecburiyetindedir.

Ülkemiz futbolunun hak ettiği konuma gelebilmesi, marka değerinin artırılması ancak ve ancak bağımsız ve tarafsız bir spor yargısının oluşturulması, kurul üyelerinin atanmasında çıkar çatışmasına neden olabilecek keyfi uygulamalardan kaçınılması ile mümkündür. Adaletin olmadığı yerde adil rekabet olmaz. Ne yazık ki çeşitli etkenlerden dolayı sağlanamayan adalet, ülke futbolumuzun bir numaralı sorunu haline gelmiştir.

2020 yılı başında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ÖmerRıza ve Diğerleri (30226/10 vd.) hakkında verilen kararda; mahkemeye yansıyan ihlalin, ülkemizde futbol uyuşmazlıklarının çözümündeki sistematik problemleri ortaya çıkardığı belirtilerek, Tahkim Kurulunun TFF Yönetim Kurulu’ndan bağımsız olmasını sağlamak başta olmak üzere gerekli düzenlemelerin yapılması istenmiştir.

Ayrıca bundan yaklaşık 6 ay önce TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğumuz başvuru neticesinde, Ombudsmanlık müessesesi 5 Ocak 2021 tarihinde TFF kurullarının bağımsız olmadığı, kurul kararlarının gerekçeli olmadığı, bu anlamda “kanunlara uygunluk”, “şeffaflık”, “hesap verilebilirlik,”, “kararların gerekçeli olması” ilkelerine uygun davranmadığı, buna dair düzenlemelerin ise ivedilikle yapılması gerektiğine dair bir tavsiye kararı yayınlamıştır.

Bizler; bu kararları çok önemsiyor ve çok değerli buluyoruz. Türk futbolunda adaletin ve sonrasında “Fair Play” – “Adil Oyun” kavramının yerleşebilmesi için TFF bünyesindeki kurulların bağımsız, tarafsız ve şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz.

Bu doğrultuda ülke futboluna faydalı olduğu bilinci ve inancıyla gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını sağlamak adına Kulüpler Birliği’nin de desteğini alarak FIFA’ya tarihi bir başvuru gerçekleştirdik. Bu başvuruyla "Fair Play” – “Adil Oyun”koşullarının en kısa sürede sağlanabilmesi için TFF kurullarının, bağımsızlığını kazanmasını sağlayacak, FIFA kriterlerine uygun adımların atılmasını amaçlıyoruz. Kulübümüz tarafından gerçekleştirilen bu başvuru sadece Trabzonspor veya diğer kulüplerin değil, futbolun tüm paydaşları ve futbolumuzun marka değerini artırmaya yönelik, ülke futbolumuzun geleceği adına bir mihenk taşı olacaktır.

Sevgili futbol kamuoyu;

Bizler, adaletsizlikten pay değil adalet istiyoruz! Herkes için, her kulüp ve her kişi için eşit şartlarda adil ortamın sağlanmasını istiyoruz. Futbol oyununun “Fair” – “Adil” olmasını istiyor, bekliyor ve talep ediyoruz. Trabzonspor Kulübü olarak bunun öncüsü olsak bile, bu standardı tüm kulüplerimiz ve futbol ailesi ile birlikte sağlamak zorundayız. Ülkemiz için, en sevdiğimiz oyun olan futbol için hep birlikte mücadele edeceğiz ve hep birlikte başaracağız!

Saygılarımızla

Trabzonspor Yönetim Kurulu

BENZER HABERLER
Hayırlıoğlu: "Basketbol okulu faaliyetlerimiz 28 Haziran’da başlıyor"
Hayırlıoğlu: "Basketbol okulu faaliyetlerimiz...
22.6.2021 13:01
Amatör Branşlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Yusuf Hayırlıoğlu, kulübümüze bağlı basketbol okulu...
haber detay
Necmettin Karaduman'ı anıyoruz
Necmettin Karaduman'ı anıyoruz...
22.6.2021 11:09
...
haber detay
MHP Trabzon İl Başkanlığı’ndan kulübümüze ziyaret
MHP Trabzon İl Başkanlığı’ndan...
21.6.2021 16:50
...
haber detay
Olağan Genel Kurulumuz hakkında bilgilendirme
Olağan Genel Kurulumuz hakkında...
21.6.2021 15:32
...
haber detay
U19 takımımız berabere kaldı
U19 takımımız berabere kaldı...
20.6.2021 19:26
U19 takımımız ligin son haftasında deplasmanda karşılaştığı Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldı. ...
haber detay
Başsağlığı
Başsağlığı ...
18.6.2021 23:50
...
haber detay
46. Dönem Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
46. Dönem Yönetim Kurulu Faaliyet...
18.6.2021 18:26
...
haber detay
Geçmiş olsun
Geçmiş olsun...
18.6.2021 16:15
...
haber detay
Trabzonspor E-Bülten
Takımımızdan en son haber, duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için sen de kaydol!

Sosyal Medya

© 2021 Trabzonspor Kulübü Resmi Web Sitesi

www.trabzonspor.org.tr web sitesinde bulunan yazılı ve görsel içerik izinsiz
başka bir yayın organında yayınlanamaz.

TRABZONSPOR KULÜBÜ